مقایسه میکرونیدلینگ با لیزر Co2

مقایسه میکرونیدلینگ با لیزر Co2

میکرونیدلینگ روشی است جدید که نتایج درخشانی را در درمان ضایعات پوستی و زیبایی بدست آورده است. این روش بطور حیرت­­انگیزی باعث بالا رفتن غلظت کلاژن در پوست می­گردد و در عین حال باعث منظم شدن رشته های کلاژن و الاستین در پوست آسیب دیده می­شود و با تحریک فیبروبلاست­ها کلاژن­های نوع یک و سه را تولید می­کند و همچنین با افزایش پلاکت­ها به طور طبیعی (نه به طور مصنوعی مثل PRR که فقط تجمع پلاسماست و پلاکت های خون منتقل داده شده را به علت فشار ضربه سرعت بالای سانتریفیوژ به راحتی می­کشد و هنوز هیچ روش علمی و دستگاهی اختراع نشده که تفاوت پلاکت مرده و زنده را تشخیص دهد. در واقع نظریه ابرپلاکتی می­تواند فقط تجمع پلاکت های مرده باشد و تمام این پارامترها و نتایج ضعیف PRR است که متخصصان را بر­آن داشته که PRR را بیش از 50% اثربخش ندانند.)

لیزر Co2

لیزر گازی دی­اکسیدکربن دارای طول موج اصلی 10600 نانومتر در محدوده بالای طیف مادون قرمز است و عموماً در کاربردهای پزشکی از لیزر دیگری با طول موجی در محدوده مرئی (نظیر لیزر هلیوم-نئون یا برخی لیزرهای نیمه هادی) به عنوان لیزر راهنما در کنار لیزر Co2 استفاده می­کنند. طول موج بالای این لیزر سبب جذب آن به میزان وسیع توسط آب و مواد حاوی آب (نظیر بافت) می­شود.

از این رو لیزر Co2 به میزان وسیعی برای عملیات روی پوست و غشاهای مخاطی به کار گرفته می­شود. انتقال این لیزر از محفظه تولید آن با استفاده از به کارگیری بازوهای چند قسمتی، حاوی آینه های مخصوص است. در کاربردهای پزشکی، لیزرهای دی اکسیدکربن از توان های تا چند ده وات استفاده می شود. این نوع لیزر در رژیم های پیوسته، پالس و سوپرپالس استفاده می­شود. یکی از کاربردهای لیزر Co2، در زیبایی است که استفاده از آن می­تواند برای لایه برداری ظریف پوست (resurfacing) و از بین بردن چین و چروک پوستی و جوانسازی بکار رود، از کاربردهای دیگر این لیزرها ایجاد برش و انعقاد در جراحی، پروسه­های لاپاراسکوپی، اندوسکوپی، بیماری­های پوست، تومورهای پوستی و برداشتن خال­های پوستی می­باشد. در یک مقاله مقایسه روش­ها توسط دکتر نیلفروش زاد آمده است: طی یک کارآزمایی بالینی که در سال­های 1391-1390، بیماران مبتلا به اسکارآکنه­ی آتروفیک تحت درمان با دو روش درمانی لیزر فرکشنال Co2 به تنهایی (5 جلسه با فواصل 3 هفته) در سمت راست و لیزر فرکشنال Co2 همراه با (Subcision در یک جلسه Subcision همراه با لیزر و پس از گذشت 3 هفته، 4 جلسه لیزر فرکشنال Co2 با فواصل 3 هفته) در سمت چپ صورت قرار گرفتند. بیماران 1، 2 و 6 ماه پس از پایان درمان ویزیت شدند. میزان رضایتمندی بیماران 6 ماه پس از درمان سنجیده شد و عوارض جانبی در دو گروه درمانی مقایسه شد.

یافته ها: بهبودی بیماران در روش ترکیبی 7/54 درصد و در روش لیزر به تنهایی 43 درصد بود(P).

میانگین رضایتمندی افراد بر اساس روش VAS (Visual analogue scale) در روش ترکیبی 6/6 و در روش لیزر به تنهایی 2/5 بود (P). عارضه­ی اریتم در هر دو روش مشهود بود عوارض کبودی، PIP (Post-inflammatory pigmentation) و هیپرپیگمانتاسیون فقط در روش ترکیبی مشاهده شد ولی پس از مدت 6 ماه در هیچ یک از افراد عارضه ای باقی نماند.

نتیجه­گیری: براساس نتایج ، استفاده از روش ترکیبی نتایه مطلوب­تری از نظر بهبود اسکار و رضایتمندی بیمار دارد و می­تواند به عنوان یک روش درمانی استفاده شود. اگرچه عارضه­ی کبودی، PIP و هیپرپیگانتاسیون در این روش دیده شد که در روش درمانی لیزر به تنهایی وجود نداشت.

برای اولین بار در دنیا روشی به نام میکرونیدلینگ امیدهای بسیاری را در درمان این ترک­ها در مقایسه با سایر روش­های بی­تأثیر و پرهزینه ایجاد کرده است. درمان شامل حدود 6 جلسه به فاصله یک ماه است و نتایج درمانی معمولاً بعد از جلسه چهارم قابل رویت است.

لازم به ذکر است پس از برگزاری چندین WORKSHOP با مراکز تحقیقاتی در ایران و امریکا، سرعت بالای 100 بار در ثانیه درماپن عامل بسیار مهمی در بهبود استریا با کمترین آسیب در مقایسه با لیزر CO2FRACTIONAL و بقیه دستگاه­های PERMANENT MAKE UP می باشد عملکرد کاملاً متفاوتی دارد. در این روش منافذ بسیار ریزی که در پوست ایجاد می­شوند با ایجاد عروق جدید و رشته های کلاژن جدید و منظم در اثر اسکارآکنه و با تحریک سلول­های بنیادی موجود در پوست ، آثار ترمیمی به بهترین شکل صورت می­گیرد. در واقع هر دو این روش ها میکروچنل­هایی در سطح پوست و تا عمق درم ایجاد می­کنند و سعی در تحریک کلاژن سازی سلول­های درم دارند.

ستون­های لیزر در CO2 به صورت بسیار منظم وارد پوست شده و به صورت تهاجمی پوست را می­سوزانند(DENATURATION) البته در مدل فرکشنال نقاط بین ستون­ها سالم باقی می­ماند تا ذخیره تولید سلول برای ستون­های سوخته شده باشد، با این وجود آسیب این سوختگی درجه 2 نیاز به التیام 15 تا 20 روزه دارند و این زمان صرف تولید مجدد سلول از پایین ترین لایه می­شود. اما برخلاف لیزر، درماپن این ستون­های ایجاد کرده را دچار سوختگی نکرده و در واقع برش های میکرومیلیمتری ایجاد می­کند و این برش­ها بعد از یک روز به سرعت ترمیم یافته و هیچ گونه التهاب، درد، سوزش، خونریزی و اریتما را برخلاف لیزر به همراه ندارد.

لازم به ذکر است بزرگترین مزیت درماپن به لیزر که در مقالات زیر هم تایید گردیده عدم PIH می­باشد. لیزرها در رنگ­های پوستی تیره جذب بافتی بیشتری دارند و این موضوع ریسک PIH را بالا می­برد اما دستگاه درماپن نسبت به رنگ پوستی و تایپ پوستی کاملاً غیرحساس و بی­خطر بوده و به علت اینکه ترمیم ستون ها به سرعت و کمتر از یک روز انجام می­شود، ریسک در معرض آفتاب قرار گرفتن و آسیب کاملاً از بین می­رود. نکته بسیار مهم دیگر تعداد میکروچنل های ایجاد شده توسط درماپن است که می تواند بیش از 1800 میکروچنل در ثانیه ایجاد کرده و میزان کلاژن سازی PROLIFERATION را بسیار بهتر فراهم کند و همچنین می­توان از درماپن با عمق پایین برای افزایش جذب کرم ها (حداکثر جذب کرم ها بیش از 5% نیست) تا هزار برابر استفاده کرد.

به طور خلاصه مزایای درماپن نسبت به CO2 به شرح زیر می­باشد:

1.بدون درد، خونریزی، التهاب در مقایسه با CO2

2.کاربرد آسان و راحت برای پزشکان و پرسنل آموزش دیده

3.کاربرد متنوع با عمق نفوذ مختلف از 0/25mm برای دور چشم تاز 2/5mm برای استریا

4.فاز التیام HEALING بسیار سریع 1 تا 2 روزه

5.کاربرد گسترده در درمان آلوپسی و HairRegeneration

6.کاربرد گسترده در درمان پیری پوست دست به همراه PRP

7.افزایش جذب کرم­های پوستی و داروهای مزوتراپی تا هزار برابر

8.درمان استریا و استرچ مارک­ها تا 40 درصد

9.درمان گودی زیر چشم تا 70 درصد

10.درمان آکنه اسکار، اسکارسرجیکال و اسکار سوختگی تا 80 درصد

11.کاربرد گسترده در لیفتینگ صورت با مکانیسم کلاژن­سازی واقعی

12.نداشتن هیچ گونه عارضه و ریسک فاکتور در درمان­های پوستی(ویژگی خاص)

13.تولید منظم، TGF، VEGF، EGF و FGF (Fibroblast Growth Factor)

14.کاهش هزینه­های درمان و رضایت بیشتر بیماران از نتایج و به خصوص نداشتن درد

15.از بین بردن جای تاتو در 2 جلسه به کمک محلول

A major complication from light-based therapy includes(PIH) Post-inflammatory Hyper-pigmentation in Oriental, Mediterranean, and African skin types(Yeung et al.,2012,Metelista and Alster2010, Chan et al.,2007).

PIH presents as symmetric hyper-pigmented macules and patches on the face, and is one of the most common and distressing pigmentary disorders seen in dermatology clinics.

It is notably difficult to treat and may relapse.

Micro-needling, for the most part, has not had reports of PIH complications and thus is much safer for darker skin types (Fabbrocini et al.,2009).

0 ردود

اترك رداً

Leave a Reply

Your email address will not be published.