کدام غذا ها باعث جوش و آکنه می شوند ؟

متخصصان پوست و متخصصان تغذیه معتقدند که رژیم غذایی نقش بزرگی در سلامتی عمومی و سلامت پوست ایفا می کند. افرادی که در مصرف غذاهای نا سالم زیاده روی می کنند، طبیعی است که در نهایت پوست شان نیز به عنوان بخشی از بدن هزینه آن را باید بپردازد.

کیک

دسرهایی مانند کیک و حتی شکلات اغلب با بروز جوش و آکنه ارتباط نزدیکی دارند که علت آن محتوای زیاد قند است.

دکتر جالیمن می گوید : مقدار قند مصرفی خود را کاهش دهید، چون قند آکنه را تشدید می کند. هنگامی که غذاهای مملو از قند مصرف می کنید قند خون افزایش می یابد  و میزان انسولین بدن به سرعت بالا می رود. این افزایش ناگهانی قند خون منجر به التهاب می شود که در پوست به صورت جوش خود را نشان می دهد.

محصولات لبنی

اگر عاشق پنیر هستید، متاسفانه باید بگوییم محصولات لبنی یکی از غذاهای عامل جوش زدن پوست هستند.

هورمون های موجود در محصولات لبنی باعث بروز جوش می شوند. همه محصولات لبنی حتی انواع ارگانیک آن حاوی هورمون های طبیعی هستند ، در حالی که انواع غیر ارگانیک، هورمون های افزودنی نیز دارند. این افزایش مصرف هورمون باعث تولید سموم (چربی پوست) شده و منجر به مسدود شدن منافذ و تشکیل جوش می شود.

نان سفید

مواد غذایی مانند نان سفید، ماکارونی و غلات آماده، شاخص کلسیمی بالایی دارند که قند خون را افزایش می دهند و منجر به افزایش چربی در بدن و احتمال بیرون ریختن جوش می شوند. به جای این مواد از کربوهیدرات های پیچیده استفاده کنید. غذاهایی که شاخص کلسیمی بالایی دارند محرک آکنه هستند. بنابراین سعی کنید مقدار مصرفی این مواد را کاهش دهید.

نوشیدنی های شیرین

آب میوه و نوشابه هم مانند دسر اغلب مقدار زیادی قند دارند که به دلایل ذکر شده منجر به التهاب و در نتیجه تشکیل جوش می شوند. حتی آب میوه های سالم اغلب حاوی مقدار زیادی شکر هستند بنابراین پیش از خرید آن ها برچسب روی آب میوه و نوشیدنی های دیگر را بخوانید.

فست فود

دیگر زمان آن رسیده که دست از مصرف غذاهای پر چرب بردارید . چربی های ترانس غذا می تواند التهاب ایجاد کند که این به نوبه خود باعث جوش و حتی چین و چروک در پوست می شود.

غذاهای چرب اغلب محرک واکنش هورمونی نیز هستند که دلیل دیگری بر تشکیل جوش می باشد.

غذاهای پر نمک

اگرچه نمک مستقیما باعث جوش و آکنه نمی شود ، اما به علت تاثیر آن در بی آب کردن پوست، آکنه را بدتر می کند. بنابراین افرادی که مدت ها است مشکل جوش و آکنه گریبان گیرشان شده است باید از مصرف این مواد غذایی مانند چیپس، پرتزل ( یک نوع نان پخته شده از خمیر به شکل گره است. پرتزل از اروپا نشات می گیرد. در حال حاضر این محصول در سر تا سر جهان در دسترس است. پر تزل اغلب با چاشنی ها و طعم های مختلف مثل شکری، یا به همراه دانه ها و مغزی های خوراکی تهیه می شود)، تخمه ها و مغزهای شور و پفک خودداری کنند.

0 ردود

اترك رداً

Leave a Reply

Your email address will not be published.